home pamiatky odkazy o stránke kontakt

Radvaň - kaštieľ Radvanských

Štvorkrídlový renesančný kaštieľ zo začiatku 16. storočia postavený pravdepodobne na starších gotických základoch s neskoršími stavebnými úpravami. Kaštieľ dala postaviť rodina Radvanských z ktorej najvýznamnejšej postavou bol asi Juraj Radvanský IV., ktorý bol jedným z vodcov protihabsburského povstania.

Poloha a prístup
Kaštieľ spolu s okolitým parkom sa nachádza v strede teraz už mestskej štvrte Banskej Bystrice ukrytý medzi panelákovou zástavbou, takže ho je trohca ťažšie nájsť v letných mesiacoch keď sú na stromoch listy. Kaštieľ je momentálne neprístupný a aj keď je ako tak staticky zabezpečený pôsobí dosť zanedbaný a dá sa povedať, že pomaly chátra a čaká na finančnú podoru od štátu.
História
Na mieste dnešného kaštieľa stála pravdepodobne ešte gotická tvrdza s opevnením a vodnou priekopou, ktorú si neskôr majitelia prestavali na honosnejšie sídlo. Niketoré zvyšky tejto prvotnej stavby, ktorá pochádzala z obdobia ešte pred rokom 1500, pohltila hmota dnešného kaštieľa. Svedčí o tom i nález tzv. "zelenej izby" ( zaklenutá obytná miestnosť hrebienkovými klenbami s unikátnymi nástennými maľbami z obdobia zač. 16. stor.) Niečo podobné môžme nájsť aj Turzovom dome na námestí v Banskej Bystrici. V 16. a 17. storočí kaštieľ opäť prestavli a rozšírili. V roku 1677 pribudla na nádvorí renesančná arkáda o čom svedčí letopočet na portály na nádvorí. V 19. storočí bolo ku kaštieľu dostavané štvrté empírové krídlo podľa plánov P. Schwehla a okolo kaštieľa vyrástol park s jazierkom a fontánami. Niekedy v období romantizmu sa všetky fasády zjednotili a uknočili ich cimbúriovou atikou. Celý objekt prešiel v 50. rokoch 20. stor. generálnou pamiatkovou obnovou podľa projektu arch. J. Moreňa. Od konca 50. rokov sídlil v kaštieli oblastný archív, ktorý uchovával aj pozostatok zo vzácnej historickej knižnice, ktorú založil ešte Juraj Radvanský a ktorá v roku 1885 dosiahla počet cca 4000 zväzkov. (viac o bývalom inventári kaštieľa nájdete tu. Momentálne je kaštieľ bez využita a pomaly chátra.
Stojí za to si všimnúť
>> architektonické prvky na fasádach z rôznych časových období od renesancie až po veľmi dobre prepracované prvky empírového krídla.
>> v prípade že sa vám podarí dostať do interiéru kaštieľa, čaká na vás niekoľko zaujímavostí: určite jednou z najväčších zaujímavostí je tzv. "zelená izba" s nástennými maľbami z obdobia po roku 1500
>> renesančný vyrezávaný drevený trámový strop vo veľkej sále (22 metrov)
>> empírové vybavenie pristavaného južného krídla ako napr. slávnostné schodisko s liatinovým zábradlím a nástennými maľbami
>> zvyšky nogotického inventáru ako napr. vstavané skrine, krb, drevené portály atď.
Literatúra a pramene
Kresánek, P. a kol.: Slovensko. Ilustrovaná encyklopédia pamiatok. Simplicissmus. Bratislava, 2009
Güntherová, A. a kol.: Súpis pamiatok na Slovensku 1. Bratislava, Obzor 1968
http://www.pamiatky.sk/pamiatky/pamiatkovy-urad/evidencia-kulturnych-pamiatok-na-slovensku/kaYEtieLZe---popisy
 
Fotogaléria        
východné krídlo pohľad do nádvoria renesančné arkády hlavný portál  
         

 

súvisiace stránky
www.zamky.sk
www.binderovci.sk
bystrica.sme.sk
www.pamiatky.sk
 
tipy v okolí
drevený kostol v Hronseku
kaštieľ v Hronseku
hrad Slovenská Ľupča
kostol v Slovenskej Ľupči
kostol v Hornej Mičinej
 
 

 

 

 

© Hispam.sk TOPlist