home pamiatky odkazy o stránke kontakt

TOPlist

 

 

 

 

 

 

 

Zrúcaniny

Blatnica
Zrúcanina hradu je postavená na dnes už zalesnenom vápencovom výbežku západného okraja Veľkej Fatry. Z hradného kopca je krásny výhľad na takmer celú Turčiansku kotlinu a Gaderskú dolinu. Presná doba vzniku tohto hradu nie je známa, ale má sa za to, že bol postavený až po roku 1320.
Čachtický hrad
Významný stredoveký pohraničný hrad vznikol pred rokom 1260 a o jeho výstavbu sa zaslúžil Kazimír z rodu Hunt-Poznan. Postavený je na strmej vápencovej skale nachádzajúcej sa priamo nad obcou Višňové.
Hrušov
Táto veľmi romantická zrúcanina hradu sa nachádza ukrytá hlboko v lesoch severného výbežku Tríbeča. Výstavbu hradu inicioval najpravdepodobnejšie Matúš Čák Trenčiansky ešte pred rokom 1290.
Plavecký hrad
Zrúcanina hradu sa nachádza na západnej strane Malých Karpát na jednom zo skalnatých výbežkov. Hrad dal vybudovať ešte pred rokom 1273 syn bratislavského richtára Kunta, Ditrich.
Sklabiňa
Hradná zrúcanina stojí na zalesnenom miernom kopci, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti Turčianskej kotliny. Prvé písomné zmienky o hrade sa objavujú od roku 1309, keď hrad patril zvolenskému županovi Dončovi, ktorý bol údajne aj jeho stavebníkom.
Starhrad pri Žiline
Malebná zrúcanina hradu sa vypýna na skalnatom brale nad rieku Váh v južnom okraji Malej Fatry. Stredoveký hrad pravdepodobne založil rod Balašovcov. Dá sa predpokladať že bol vybudovaný okolo roku 1297 na spravovanie a ochranu okolitého panstva, ktoré patrilo Matúšovi Čákovi.
   
   
   
   
 
   
   
.